Onko-dorośli

Wypadanie włosów

W naszej kulturze wygląd zewnętrzny ma znaczenie. Dlatego jeden z najmniej “bolesnych” skutków ubocznych leczenia czasami staje się najbardziej uciążliwy. Dlatego też nawet 8% pacjentów odrzuca leczenie ze względu na lęk przed (całkowitą) utratą włosów. 

Utrata włosów jest jednym ze skutków ubocznych chemioterapii, natomiast bywa postrzegana jako utrata indywidualności i atrakcyjności. Sprzyja to wycofaniu się ze społeczeństwa i prowadzi do pogorszenia jakości życia. Dlaczego włosy w ogóle wypadają? I jak przebiega ten proces wypadania, a później odrastania włosów? 

 Dlaczego skutkiem chemioterapii jest wypadanie włosów?

Celem chemioterapii jest niszczenie komórek nowotworowych lub opóźnienie ich wzrostu. Jednak leki cytostatyczne, które są w tym celu stosowane nie działają wybiórczo, a oddziałują na wszystkie komórki w organizmie, nawet te zdrowe. Zabijają więc także komórki w mieszkach włosowych, które powodują wzrost włosów. Skutkiem takiego leczenia jest również utrata pozostałych włosów na ciele, tj. włosów na rękach i nogach, brwi, rzęs, owłosienia pod pachami oraz włosów łonowych. 

Czy każdy pacjent  straci włosy z powodu chemioterapii?

Chemioterapia to ogólna nazwa przyjętego sposobu leczenia, który opiera się na podaniu określonych leków cytostatycznych. Będzie on różnić się w zależności od rodzaju nowotworu. Istotna rolę odgrywa więc dawka leku oraz sam schemat leczenia. Niektóre leki powodują wypadanie włosów, a niektóre nie. Może być też tak, że włosy nie wypadną, ale staną się cieńsze lub bardziej matowe.

Kiedy włosy zaczynają wypadać?

Najczęściej włosy wypadają w okresie od 2 do 3 tygodni po pierwszym cyklu chemioterapii. Tutaj również można obserwować różnice. U niektórych pacjentów będzie to proces stopniowy, a u innych bardzo szybki. 

Czy warto samemu obciąć włosy na krótko lub ściąć je całkiem przed chemioterapią?

Takie zabiegi nie są konieczne ani wymagane, jednak część pacjentów decyduje się na nie, z różnych przyczyn. Obcięcie włosów na krótko sprawia, że ich całkowita utrata nie jest taka drastyczna. Dodatkowo, daje to poczucie kontroli nad procesem wypadania włosów. 

Jak zadbać o włosy w czasie chemioterapii?

Tak naprawdę im mniej tym lepiej. Okres chemioterapii to czas, gdy włosy są osłabione, dlatego zalecana jest ich delikatna pielęgnacja, z użyciem łagodnych środków pielęgnujących. Warto ograniczyć stosowanie przyrządów (np. suszarki, lokówki) i zabiegów (np. farbowanie), które dodatkowo mogą osłabiać włosy.

Czy wypadanie włosów boli?

Jest to kwestia dość mocno indywidualna. Niektórzy pacjenci mówią o “bólu skóry głowy”. Inni nazywają swoje odczucia jako swędzenie głowy. 

Kiedy włosy zaczną odrastać?

Włosy zaczynają wypadać, ponieważ chemioterapia “atakuje” korzeń (tzw. cebulkę), który w efekcie nie jest w stanie wytwarzać nowych włosów. Po zakończeniu leczenia ciało pozbywa się wszystkich zawartych w nim elementów, które pochodzą z chemioterapii. Cebulki potrzebują czasu, aby znów funkcjonować prawidłowo. Włosy zaczynają realnie odrastać ok 1-2 miesiąca po zakończeniu leczenia. Tempo wzrostu włosów również jest indywidualne. I nieprawdą jest, że noszenie peruki lub chust  zapobiega odrastaniu włosów. 

Czy włosy będą wyglądać tak samo, gdy odrosną?

Włosy, które odrastają po chemioterapii, często wyglądają inaczej na początku. Zmienić może się zarówno kolor jak i ich forma. Na przykład, u ludzi którzy mieli przed leczeniem proste włosy mogą pojawić się loki i odwrotnie. Czasami włosy wracają do swojej pierwotnej formy a czasami zmiany są stałe.  Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie dlaczego tak się dzieje.

 

Literatura i źródła:

Tłumaczenie z https://www.rosettelavedette.com/en/10-questions-chemo-hair-loss/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319446.php

Randall, J., & Ream, E. (2005). Hair loss with chemotherapy: at a loss over its management?. European journal of cancer care, 14(3), 223-231.

Paus, R., Haslam, I. S., Sharov, A. A., & Botchkarev, V. A. (2013). Pathobiology of chemotherapy-induced hair loss. The Lancet Oncology, 14(2), e50-e59.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *